- Startsidan
- Hotellrevyns läsare skriver insändare, kommenterar, debatterar, svarar på månadens fråga.
- Hotellrevyns ledarartiklar om aktuella ämnen för hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyns senaste nyheter från hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyns reportage om arbetsplatser och anställda i hotell- och restaurangbranschen
- Hotellrevyn samlade trevligheter efter arbetstid: matrecept och matreportage, serie och krönikor.
- Hotellrevyns arbetsrättsexperter förklarar lagar och regler, fackets ombudsmän svarar på läsarnas frågor
- Kontakta Hotellrevyns redaktion, tipsa oss, tidningens utgivning
”Lugnet har lagt sig”
11 Juni 2012. | Sent i går kväll tecknade Hotell- och restaurangfacket avtal med arbetsgivarna i Visita. Strejken som skulle ha brutit ut i dag blåstes därmed av och HRF:s medlemmar fick ett nytt avtal att läsa in sig på.
När Visita och HRF sent i går kväll till slut kunde enas om ett nytt kollektivavtal, var det inte ens ett dygn kvar till den varslade strejken. På en av de varslade arbetsplatserna, TGI Fridays i Kungsträdgården, följde många av de anställda utvecklingen på Facebook.
– Man satt ju och tittade för att se vad som hände. Sen när avtalet var klart fick vi ju ett mejl. Nästan alla har ju smartphones och kunde läsa det direkt, säger Helen Österström som är vice ordförande för HRF-klubben på restaurangen.
Helen Österström säger att hon tycker att det är skönt att det blev ett avtal i stället för strejk.
– Det är självklart skönt att vi fick ett avtal. Det hade varit tufft med en strejk. Nu har lugnet har lagt sig igen.
På Hilton i Malmö bildade HRF-medlemmarna klubb i torsdags, och arbetsplatsen var en av dem som skulle ha tagits ut i strejk. Maria Bergqvist, vice ordförande i HRF avdelning Syd, åkte i dag dit för att berätta om avtalet.
– De tyckte att det var ganska bra, de var rätt nöjda faktiskt. Det var många frågor om hur man räknar pott och vad HRF hade krävt från början. De blev glada över att det här förslaget med yrkesintroduktion inte blev av.
Ann-Sofie Tsupukkas arbetsplats, Gothia Towers, var också uttagen i strejk. Hon och andra förtroendevalda i Göteborgsavdelningen har under dagen fått information om det nya avtalet.
– Nu har jag fått lite bakgrundsfakta och har satt mig in i resonemanget bakom, så då är det lättare att förstå de val som har gjorts.
Hon tror att potten är det som kommer att väcka flest frågor hos arbetskamraterna.
Även på central nivå kommer den lokala lönebildningen att diskuteras framöver. Både HRF och Visita är nöjda med det nya, enklare sättet att beräkna pott, där pottsumman räknas fram utifrån de anställdas sysselsättningsgrad. En partsgemensam arbetsgrupp ska ta nu fram riktlinjer för hur den individuella lönesättningen ska gå till. ![]()
Läs mer...
Avtal 2013
Följ vägen mot nya avtal
Branschens största kollektivavtal är klart, men många andra återstår. Här samlar vi nyheterna om avtalsrörelsen 2013.
Arbetslivsakuten
Hård jargong i köket
John trivs inte på jobbet längre. Elakhet, skäll och påhopp är vardag. Vi lät tre proffs på arbetslivet ge honom råd.
På menyn
Fräscht med gröna örter
Salvia, timjan och persilja ger månadens recept en försmak av vårgrönska!
Krönikan


Tänk om jag bara




Artikeln är inte öppen för fler kommentarer